99 років від дня загибелі Василя Чучупаки

Сьогодні минає 99 років від дня загибелі Головного отамана Холодного Яру Василя Чучупаки.

“Ми – вільні гайдамаки… Є у нас вільна ненька Україна і ми, її рідні сини, повинні битися зо всіма, хто простягне до неї руку’’_-Головний отаман Холодного Яру Василь Чучупак.

Він загинув 12 квітня 1920 р. у бою з більшовиками на хуторі Кресельці.
Василь Чучупак користувався надзвичайним авторитетом серед населення, на території Черкащини, що найдовше протрималася вільною від окупації більшовиків. Для його нейтралізації ЧК розробило спецоперацію по ліквідації повстанського отамана.

Холодний яр

Фестиваль нескореної нації


12 квітня 1920 року отамани Холодного Яру з’їхалися на нараду у лісничівку на хуторі Кресельці (зараз в складі села Мельники, Чигиринського району), що при дорозі з Мельників на Мотрин монастир, з метою визначити дату повстання проти Совєтської влади. Схоже на те, що чекісти знали про цей з’їзд (а можливо і ініціювали його), адже при наближені до хутора на загін Чучупаки з лісу несподівано напали.

За спогадами Юрія Горліс-Горського, потрапивши у чекістську пастку, він намагався вирватись з оточення, але побачивши свою безвихідь підставив зброю до скроні і вигукнувши слова “Готуй нових борців Холодний Яре!” загинув.

Похований у рідному селі. Могила збережена і впорядкована.

З квітня 1996 р. патріотична громадськість вшановує на Кресельцях і в Мельниках козаків і старшин полку гайдамаків Холодного Яру.
Заходи проходять під егідою Історичного клубу “Холодний Яр”.

Джерело:

Ukrainian military honou

Categories: Новини